Bilindiği gibi çocuklarda matematik mantığı doğduğu anda başlar ve inanılmaz bir hızla gelişir. Çocuk artık 3 yaşında masa üzerindeki iki üç nesneyi kavrar ve eşleştirmeye başlar. Sayı bilmesine gerek yoktur. İnsanların yanlış bildiği bir şey de şudur: Matematik sayı değildir, sayılar sadece araçtır.

 Her dönemde neredeyse herkesin en büyük sorunu olduğu derstir matematik. Tamamen soyut kavramlardan oluşan ve zihnimizde tam olarak neyin neden olduğu canlandırılmadan anlatılan

bu dersten başarısız olmak gerçekten çok normal. Çünkü yaptığımız şeylerin ne olduğu ve neden yaptığımız maalesef öğretilmedi. “Öğretmenim bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?” sorusunun cevabı verilmedi. Biz de bu sorunu çözmek için bir yol düşünüp çocuklarımızın matematikle tanışmaya başladığı ilk adım olan okul öncesi döneminden itibaren tamamen somutlaştırmaya dayalı bir matematik müfredatı hazırladık ve bu derse de “MATEMATİK ANALİZ” adını verdik.

 Öyle ki ilkokul döneminde 3 basamaklı çarpma işlemlerini yapması beklenmeyen çocuklarımız Permutasyon, kombinasyon, olasılık, matris, fonksiyon, kesirler , örüntü gibi ortaokul hatta lise seviyesinde bile zorlanılan, anlaşılması güç konuları rahatlıkla çözmeye başladı. Neyi nasıl yaptığını bilen, tamamen somut şekilde tüm konuları zihninde canlandırarak öğrenen,  problem çözme kabiliyeti yüksek ve günlük hayatta karşılaştığı ya da karşılaşabileceği sorunları matematiksel disipliniyle çözebilen bireyler yetiştirmeyi amaçladık ve hedefe ulaştığımızı da her geçen gün görmenin mutluluğu içindeyiz. Matematik zor, korkulan, yapılamayan bir ders değil; hayatın ta kendisidir. Bizim yaptığımız yalnızca bu farkındalığı yaratmak ve buna bağlı olarak da sadece matematik dersinde değil hayatın her alanında kendi kendine yetebilen bireyler yetiştirmek. Matematik Analiz, çocuğunuzun hem şimdi hem de gelecekte en önemli farkı olacaktır.

 0 - 6 yaş arası çocuklarda matematik mantığını inanılmaz geliştiği bir süreçtir. Bu süreç; ergenliğin sonunda biter. Tabii ki 20 yaşından sonra da çocuklarımız çok iyi bir matematikçi olabilir. Burada MATEMATİK MANTIĞI ile matematik öğrenme karıştırılmamalıdır. Geçmişteki matematik dehalarının yaşamları araştırıldığında bunun doğruluğu görülür.(Galuis, Abel gibi) Bunun en büyük nedeni ise hayal gücüdür. Çok az bilinen bu gerçek, neden matematik mantığının küçük yaşlarda geliştiğini açıklamaktadır. Hayal gücü bu yaşlarda üst düzeydedir ve mutlaka yönlendirilmesi gerekir.

 Amerika'da yapılan bir araştırmada matematik lisans öğrencileri ve psikoloji lisans öğrencilerine kısa metrajlı (başı sonu karıştırılmış, film rasgele parçalara ayrılarak tekrar birleştirilmiş) bir film seyrettirilmiş ve filmin konusunun anlatılması istenmiştir. Çıkan sonuç şudur:

Matematik lisans öğrencileri %70, psikoloji lisans öğrencileri % 25 filmin konusunu bilmiştir. Yani matematik toplama çıkarma çarpma değildir. Beyinsel bir disiplindir.

Z Kuşağı İlkokul ve  Anaokulunda’ da çocuklarımızın matematik mantığının geliştirilmesi için bu konunun uzmanı branş öğretmenleri tarafından daha önce denenmiş çok özel bir program uygulanmaktadır. Çocuklarımızın kavrama, yorum yapma, mantık yürütme, eleştirme, sorun çözme, pes etmeme, hayal gücünü geliştirme yeteneklerinin çok kısa bir sürede nasıl geliştiği anne ve babalar tarafından görülecektir

ÜST