Günümüzde tükettiğimiz bir çok gıda doğal olmayıp, bünyelerinde hormon, antibiyotik, tarım ilacı, katkı maddeleri, kimyasal gübre, boya, parlatıcı, böcek ilacı ve daha bir çok zararlı maddeler içermektedir.

Bilindiği gibi bağışıklık sisteminin ve beyin gelişiminin en çok gerçekleştiği yaş 0 - 6 yaştır. Konvansiyonel gıdalar ile beslenen çocuklarda bağışıklık sisteminin ve beyin gelişiminin çok fazla olumsuz olarak etkilendiği bilinmektedir. Normal nörolojik gelişimin engellemesine yol açtığı düşünülmektedir. 0 - 6 yaş arasında yani büyümenin ve yağ hücrelerinin yapılanmasının en fazla olduğu dönemde çocuğun vücuduna sürekli organik olmayan maddeler girmesi halinde, antibiyotiğe dirençli bakteriler üremekte ve vücut direncini kalıcı zararlar vermekte bunun sonucunda ileri yaşlarda kanser, kronik yorgunluk sendromu gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

0 - 6 yaş arası organik olmayan gıda tüketiminin son yıllarda artan kanser, kronik akciğer hastalıkları, beyin tümörleri, hiperaktivite, otizm, egzama, hafıza kaybı, konsantrasyon eksikliği, damar hastalıkları, safra taşları, erken ergenlik, alerji, kaşıntı gibi hastalıkların temel nedeni olduğu ortaya çıkmıştır.

Z Kuşağı ‘nda kesinlikle sertifikalı ve üst kalitede besinler kullanılmaktadır. Bu nedenle yemekler olması gereken lezzette ve olması gereken kokudadır. Velilerimiz istediğinde kullanılan  ürünlerin sertifikalarını isteyebilir, istediği an mutfağımızda inceleme yapabilirler.

ÜST